Vypadávanie vlasov – aké sú príčiny a riešenia

Vypadávanie vlasov – aké sú príčiny a riešenia

Tento problém trápi veľké množstvo ľudí bez ohľadu na pohlavie v akomkoľvek veku. Môže sa jednať o vypadávanie vlasov, ktoré je prirodzené, ale i nadmerné vypadávanie, ktoré môže byť zdrojom našich problémov.  Poďme sa najskôr oboznámiť s prirodzeným vypadávaním.

Dospelý človek má v priemere 100 000 – 200 000 vlasov. Preto je normálne, že denne nám vypadne okolo 100 – 150 vlasov. Pri veľkom počte vlasov na našej hlave je 100 vypadnutých vlasov úplne zanedbateľné. Väčšina našich vlasov – 85% je vo fáze rastu, pričom za jeden mesiac narastú asi o 1 cm. Rýchlosť rastu závisí aj od ročného obdobia a dostatku slnečného žiarenia, čo znamená, že najpomalšie nám vlas narastie v zime a na jeseň. Ročných období sa týka aj sezónne vypadávanie vlasov, ktoré taktiež zaraďujeme medzi prirodzené vypadávanie. Určite ste si všimli, že v prechodnom období jeseň/zima vám vlasy rednú rýchlejšie. Buďte pokojný.

Aby sme pochopili vypadávaniu vlasov, oboznámime sa najskôr s fázami rastu vlasov:

  1. Anagénna fáza– pri tento fáze je vlasový folikul najaktívnejší. Vytvorí sa nový vlas a prediera sa nahor, folikul zároveň zarastá hlbšie, kde je omnoho viac vyživovaný. Táto fáza trvá od dvoch do ôsmich rokov a vlas by mal počas nej narásť od 32 do 129 cm.
  2. Katagénna fáza– je to prechodná regeneračná fáza vlasového folikulu. Vlas prestane rásť, ale nevypadne. Trvanie fázy je 2 – 4 týždne.
  3. Telogénna fáza– je to oddychová fáza, ktorá je stále súčasťou regenerácie. Vlas nerastie, ale zostane zachytený vo folikule. Avšak pri podráždení sa vlas uvoľní a vypadne. Trvanie tejto fázy je 2 – 4 mesiace a nachádza sa v nej 10 – 15% našich vlasov.

Čo je vypadávanie vlasov?

V prípade, že sa anagénna fáza skracuje (fáza aktívneho rastu), začnú vlasové folikuly vytvárať kratšie, tenšie a slabšie vlasy čo vedie k ich vypadávaniu a zrednutiu vašej koruny krásy. Keď sa anagénna fáza zastaví, vlasové folikuly prestanú tvoriť nové vlasy a dostaví sa strata vlasov.

Príčiny nadmerného vypadávania vlasov

Naše telo reaguje veľmi citlivo na zmeny v organizme i v našej psychike. Mnohokrát nám tým chce naznačiť nedostatok vitamínov, minerálov a iných látok, avšak môže to byť aj varovný signál pred rôznymi chorobami.

Najčastejšou príčinou vypadávania vlasov u žien i u mužov je dedičnosť. Strata vlasov prebieha u mužov a u žien odlišne. Zatiaľ čo u mužov častejšie dochádza k úplnej strate vlasov, u žien dôjde len k preriedeniu, iba málokedy dôjde k úplnej plešatosti.

Príčiny vypadávania vlasov u mužov

Najdôležitejším faktorom je už vyššie spomínaná dedičnosť, ktorá sa môže dostaviť z otcovej i matkinej strany. Jedná sa o tzv. androgénnu alopéciu, pri ktorej sú vlasové korienky citlivé na vysokú hladinu testosterónu, vlas slabne a vypadáva. Najvyššia hladina testosterónu je medzi dvadsiatym až tridsiatym rokom života, preto dochádza k plešatosti najmä v tomto veku. Ďalšie príčiny môžu byť hormonálna činnosť i starnutie.

Príčiny vypadávania vlasov u žien

Najčastejšou príčinou sú hormonálne zmeny, preto sa strata vlasov objaví v období tehotenstva, v popôrodnom období, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie či poruchách štítnej žľazy. Ďalšie príčiny sú nedostatok železa, zlý krvný obeh, úbytok hmotnosti, menopauza, diabetes a netreba zabúdať ani na stres či depresie.

Ďalšia možná príčina sú mikrozápaly pokožky – podráždená pokožka, chrasty, lupiny, suchosť , svrbenie, citlivosť.

Pokiaľ ste na sebe spozorovali vypadávanie vlasov, ktoré u vás nie je bežné, navštívte kožného lekára, ktorý vylúči všetky možné príčiny.

Ako postupovať pri vypadávaní vlasov?

Doplniť minerály, vitamíny, zlepšiť stravu, odstrániť stres a siahnuť po prírodných alebo iných farmaceutických výrobkoch. Príkladom sú tablety Revalid, recenziu nájdete tu.

Ak ste si vybrali farmaceutickú cestu, okrem výživových doplnkov potrebujete výživný šampón špeciálne zameraný na vypadávanie vlasov a vlasové tonikum, ktoré sa jemne vmasíruje do pokožky vlasov. Prvé účinky sa začnú prejavovať až po troch mesiacoch používania.

Buďte k svojim vlasom šetrnejšia

Vlasy menej namáhajte – obmedzte farbenie, fénovanie, žehlenie, gélovanie alebo lakovanie. Pomôcť môže aj spánok s usušenými vlasmi. Vlasy uterákom nedrhnite, iba jemne osušte. Škodlivým môže byť aj časté nosenie vlasov v gumičke.

Ďalšou možnosťou je prírodná cesta – doplňte vitamíny a minerály prírodnou cestou.

Vitamín A, C– nachádza sa v mrkve, pečeni, brokolici, v keli, v sladkých zemiakoch, v špenáte či melóne.

Vitamín B – mliečne výrobky, vajcia, ríbezle, ryby, tmavé mäso, celozrnné pečivo, ovsené vločky…

Vitamín D – ryby, vajcia, avokádo

Železo – červené mäso a pečeň

Bielkoviny, selén – Losos a plody mora –

Vitamín C, E, zinok

Bylinné odvary

Rozmarínový, šalviový, orechový či žihľavový odvar. Pomôcť môže aj odvar z arniky horskej, božieho drievka či zeleného čaju.

Zábaly

  • Pivový zábal
  • Zábal zo žĺtkov, rumu a oleja
  • Zábal zo žĺtka, olivového oleja a citrónu

To boli možné príčiny a taktiež riešenia vypadávania vlasov. V prvom rade je potrebné eliminovať stres a obohatiť váš jedálniček o chýbajúce vitamíny a minerály. Pokiaľ sa vám po dobu troch mesiacov stav nezlepší, je potrebné navštíviť vášho kožného lekára.